Akademik ve İdari Çalışmalar

“Bursluluk oranlarımızı yüzde 80’lere çıkardık”

Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği (KÜB) Başkanı Selman Arslanbaş, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK), pandemi sürecinde ciddi çaba ortaya koyduğunu kaydetti. KİÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre akademik hayatın, öğrenci ve bilgi odaklı yürütülebilmesi için tüm paydaşların büyük özveriyle çalıştıklarını vurgulayan Arslanbaş, “Milli Eğitim Bakanı ve bürokratları, YÖDAK Başkanı ve üyeleri, Üniversiteler Birliği ve Yurtlar Birliği üyeleri el ele verip ‘sağlıklı bir eğitim öğretimi nasıl planlarız’ düşüncesiyle geceli gündüzlü çalışıyor. Biz de bu çabalara destek olacağız” dedi. Arslanbaş, KÜB’ün, okullarda yüz yüze eğitimin bir kez daha aksamaması için  almış olduğu kararların, başta Eğitim Bakanlığı ve YÖDAK olmak üzere, tüm KKTC Yüksek Öğretim paydaşlarıyla uyum içinde olduğunu da söyledi. Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun, “paydaşları sürekli bilgilendirmesi ve süreci birlikte yürütme” noktasındaki iradesinin takdire şayan olduğuna vurgu yapan Arslanbaş, “Bakanımızın yüz yüze eğitim için gösterdiği çabaya destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. KKTC’de, aşı ve PCR testleri temininde sıkıntı yaşanmadığını da kaydeden Arslanbaş, öğrencilerin sorunsuzca adaya gelebilmeleri için uçuşların artırılması yönünde yoğun bir diplomasi trafiği yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

Akademisyenlerle öğrencilerin sanal ortamda buluştuğu online eğitim sistemine öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği gözlendi. Canlı sınıf uygulamasının (senkron) yanı sıra bilgi, belge, dosya ve materyal gibi her türlü paylaşımların gerçekleştirildiği (asenkron) sistemlerde, interaktif bir süreç izlendi.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’ (YÖDAK) tarafından alınan kararla üniversiteler uzaktan eğitim sürecine başladı. Üniversitelerde uzaktan eğitim sistemiyle online derslere devam eden öğrenciler, sınıf ortamında olduğu gibi ders işlemeye devam ediyor. Sürecin uzaktan eğitime geçileceğini öngören KİÜ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) ilk uzaktan eğitime geçen ve uygulayan üniversite oldu.
Okulların kapandığı günden itibaren, eğitimde aksaklık yaşanmaması için gerekli teknik alt yapıyı oluşturan KİÜ’nun bu sürece hemen adapte olduğu ve derslerden umulan maksimum faydanın sağlandığı gözlendi.

“ÖRGÜN EĞİTİMDEN FARKSIZ”

Teknik altyapının hazırlanması için tüm çalışmalarını tamamlayan KİÜ, bu süreçte gelişebilecek aksaklıkları önceden öngörüp, hızlı çözümler üretti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan, Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selman Arslanbaş,  online eğitim altyapısını olası tahminler ışığında çok erken bir süreçte oluşturduklarını söyledi. Uzaktan eğitime başlangıç tarihinden bu yana tüm derslerin kesintisiz, aynı gün ve saatinde verildiğini belirten Arslanbaş, üniversitede ders veren akademisyenlerin örgün eğitimde olduğu gibi derslerini anlatabildiğini ifade etti. Akademisyenlerin, sistemin diğer özelliklerinden yararlanarak bilgi, belge, dosya ve materyal gibi her türlü paylaşımı yapabildiklerini kaydeden Arslanbaş, şunları söyledi: “Bütün derslerimizin uzaktan eğitim yöntemiyle nasıl yapılacağını tasarladık ve uygulamalı dersler dışında derslerimizin tamamı şu anda uzaktan eğitim yöntemiyle verilebiliyor. Üniversitemizin bilgi işlem alt yapısı itibariyle herhangi bir sıkıntımız yok. Biz bütün öğrencilerimize bu anlamda dersleri rahatlıkla verebilir durumdayız ve vermekteyiz. Ayrıca ilk haftanın sonunda öğrencilerimizin sistem ile ilgili değerlendirmelerini almak üzere online bir anket de yapacağız. Şu anda memnuniyet ve katılımın üst düzeyde olması şu süreçte en büyük tesellimiz oldu.”

“ÖĞRETİM ÜYELERİNE DE EĞİTİMLER VERİLİYOR”

Teknoloji kullanımında çekimser kalan veya teknolojiye gerektiği kadar adapte olamamış hocalara da eğitimler uygulandığına dikkat çeken Arslanbaş, “Teknoloji kullanmakta çekimser olan ya da teknolojiye gerektiği kadar adapte olmamış akademisyenlerimizin elbette ki biraz desteğe ihtiyaçları oluyor. Bu noktada biz bütün üniversite olarak bunları hızlı bir biçimde destekleyerek çözmeye çalışıyoruz. İdari ve akademik kadrolarımız da sürece çok hızlı adapte oluyor. Ayrıca idari birimlerimizde bulut çözümlerini kullanarak, sanal ofisler şeklinde öğrencilerimize hizmet vermeye ilk günden beri başlamış durumdadır.” şeklinde konuştu.

“KRİZLER ALT YAPISI GÜÇLÜ ÜNİVERSİTELER İÇİN BİR TEST OLARAK GÖRÜLMELİ”

İlk vakanın görüldüğü gün itibariyle üniversitenin tüm idari ve akademik birimleri ile daha önceden hazırlanmış çözüm odaklı senaryoları bir bir hayata geçirdiklerini ifade eden Selman Arslanbaş “Krizin ikinci gününde KKTC’de kalacak, gidecek öğrencilerin listelerine ulaşmış durumdaydık. Öğrencilerimizin ikamet ettiği bütün öğrenci yurtlarına bir temsilci atadık ve durumlarını takip ettik. Evde kalanlar için de ayrı bir ekip oluşturduk. Bütün idari ve akademik birimleri sanal ofislere krizin dördüncü gününde taşımış ve online olarak hizmet vermeye başlamıştık. Ayrıca bununla da yetinmedik ve yine online olarak velilerimize ulaşarak öğrencilerin durumları hakkında kendilerini bilgilendirdik. Bütün öğrencilerimize ilk etapta maske, dezenfektan ve eldiven dağıttık. İkinci etapta ise erzak dağıtımına geçtik. Bu kısa sürede çok hızlı organize olmamızda üniversitemiz Rektörlüğü ve Genel Sekreterlik Birimleri ile daha önceden A-B-C planları üzerine çalışma yapmamızın etkisi büyük oldu. Krizler alt yapısı güçlü üniversiteler için kendini test etme imkanı sağlar. Kamuoyunu da bütün bu süreçler ile ilgili bilgilendirdik ve kamuoyunun da bu anlamda takdirini kazanmış olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ UZAKTAN EĞİTİME YABANCI DEĞİL”

Öğrenciyle sanal ortamda iletişim kurmanın problem ve eksiklik yaratmadığını vurgulayan Selman Arslanbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Öğrenciyle iletişimimiz sınıf ortamından farksız. Öğrenci sınıfta derse nasıl katılım gösteriyorsa burada da gösteriyor. Soru sorabiliyor, soru cevaplayabiliyor ve katkı sunabiliyor. Daha önceden bizim mevcut öğrencilerimiz ortak derslerini uzaktan eğitim yoluyla aldığı için bu sistemin içerisindeler, yani yabancı değiller. Öğrencilerden de bu süre zarfında şikayet almadık. Öğrenci memnuniyetimizin en büyük göstergesi olarak öğrencilerimizin sosyal medyadaki uzaktan eğitim deneyimleri ile ilgili yaptıkları olumlu paylaşımları gösterebilirim. Umarım en kısa sürede bu krizden kurtulur ve kampüslerimizin ruhu olan öğrencilerimize kavuşuruz. ”

KİÜ, Dünya Üniversitesi olma yolunda

Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Selman Arslanbaş, katıldığı TV programında önemli konulara değindi “Dünya üniversiteleri ile rekabet edebilecek bir üniversite olma vizyonu ile çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi. 

Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin akademik, fiziki, teknolojik, bilişim ve laboratuvar altyapısına sahip olduğunu, eğitimde kalite anlayışını ön planda tuttuklarını ifade eden Arslanbaş “Seçkin  bir dünya üniversitesi olma hedefiyle yaptığımız çalışmalarda çağımıza uygun yeni bir yapılanma, iktisadi ve idari açıdan da yeni bir güçle dünya üniversiteleri ile yarışır bir düzeye gelinmesi için durmaksızın çalışıyoruz” dedi.

Rasyonel hedefler

Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin 2020 vizyonunun bir gereği olarak kısa zaman içinde akademik ve fiziki imkanlarını geliştirdiğini, modern araç ve gereçlerle donatılmış laboratuvar, bilişim ve teknoloji alt yapısına sahip olduğuna dikkat çeken Arslanbaş, “Değişim süreci içerisinde akademik ve idari personelimizde oluşan yüksek motivasyon, öğrencilerimizdeki aidiyet duygusu ve üniversitemize olan güvenin pekişmesi her alanda kendini hissettirmeye başlamış, olumlu yöndeki değişiklikler ve bu çalışmaların hızla artması “dünya üniversiteleri ile rekabet edebilecek bir üniversite olma” vizyonumuzla örtüşen global, kaliteli ve sürdürülebilir bir eğitim verilebilmesi anlamı taşımaktadır” diye konuştu.

Ciddi katkı sağlayacağız

Konuşmasında “Üniversitemiz eğitimin her alanında KKTC’nin uluslararası ekonomik, sosyal ve politik alanlarda yüksek menfaatlerini gözetecek bir katma değer sağlamayı ve KKTC yükseköğretimine yeni bir soluk kazandırarak, sadece bugünün değil yarının gereksinimlerine cevap verecek nitelikte gençler yetiştirmeyi hedeflemektedir” ifadesini kullanan KİÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Selman Arslanbaş, “Bunun yanı sıra üniversitemiz, hesap verebilirlik temelinde; özerklik, performans odaklılık, ihtisaslaşma ve çeşitlilik ilkeleri çerçevesinde kalite odaklı, hizmette rekabeti öngören bir yapıya kavuşacak ve böylece KKTC’nin yükseköğretimde uluslararası alanda bir cazibe merkezi olması vizyonuna ciddi değer sağlayacaktır” dedi.

Yeni nesil üniversite

Kıbrıs İlim Üniversitesi olarak bundan sonraki süreçte de ortaya koyduğu vizyonu kaliteli bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlayacak politikaları belirlemek üzere dünyanın sayılı üniversiteleri ile görüş alışverişinde bulunacağına işaret eden Arslanbaş “yeni nesil üniversite” konsepti üzerinde akademik, fiziki, teknolojik ve bilişim alt yapısının revize edildiğini söyledi “Kıbrıs İlim Üniversitesi, bu süreçle birlikte KKTC’nin kamu kurum ve kuruluşları, siyasiler, STK temsilcileri ve eğitimcilerinin değerli katkıları ve yol göstericiliğinde, içinde bulunduğu topluma değer sağlamaya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yükseköğretimde dünya ile rekabet edecek evrensel politikalarına hizmet etmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

Uluslararası akreditasyonlar olmazsa olmazımız

“Kıbrıs İlim Üniversitesi olarak yeni dönemde bütün akademik ve idari birimlerimizin, sınıflarımızdan laboratuvarlarımıza, hatta sosyal kullanım alanlarına kadar uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından çağın gerektirdiği kriterlerlere erişmesi için akredite olmasını sağlayacağız” diyen Selman Arslanbaş, Uluslararası değişim programlarını, ikili işbirliklerini önemsediklerini, yakın zamanda Hukuk Fakültesi ile Almanya’nın Hagen Üniversitesi ile aylık ortak video seminerler gerçekleştirmesini sağladıklarını anlattı, “Geçen ay ilk defa Ceza Usul ve İlkeleri konusunda öğrencilerimiz Alman bir hocamızdan ders aldılar. Bu bağlamda, küresel işbirliklerimizi Asya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Afrika’ya kadar çeşitlendirmeye ve akademik, bilimsel ve sosyal etkinliklerimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplumsal sorunlara yönelik araştırmalar

Kıbrıs İlim Üniversitesi olarak topluma ve toprağa sıkı sıkıya bağlı bir anlayışla ve aynı zamanda küresel boyutta araştırmalar yapacak merkezleri hayata geçireceklerini de belirten Aslanbaş, KKTC’nin küresel dünyada sesini akademia aracılığı ile duyurmasını sağlayacak thing thank kuruluşları, toplumun sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel sorunlarına değinecek araştırma merkezleri kuracaklarının müjdesini verdi “Bunların en başında yer alan enerji politikaları, stratejik güvenlik, kadın ve aile içi şiddet gibi konuları ele alarak toplumun bu yöndeki travmalarına çözüm bulacak bilimsel çalışmalar yapacağız” dedi. 

İnovasyon odaklı uygulama ağırlıklı eğitim

En çok önem verdikleri konuların başında öğrencilerin aldığı teorik eğitimi uygulayacakları alanlar bulmak olduğuna işaret eden Arslanbaş,  “Bu anlamda hem KKTC hem de uluslararası çözüm ortaklarımızla bir araya geldik. Öğrencilerimizden ilk olarak 20 kişilik bir grubu İstanbul’a teknoloji ve inovasyon kampına göndererek, öğrenim gördükleri alandaki yeni teknolojileri görerek mesleki uygulamalarını yapmalarını sağladık. Bunu uluslararası düzeye taşımak için çeşitli projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” dedi, şunları kaydetti: “Modern yükseköğretimin en temelde şekillendirdiği yapı “bir fikrin ürüne dönüşmesi” olayıdır. Bu anlamda öğrencilerimizin fikir ve projelerini hayata geçirecekleri teknoloji transfer ofisi kurduk. Kuluçka merkezlerimizde şekillenen bu projelere patent alarak, uluslararası fon kuruluşlarından destek bulacak ve KKTC için önem arz eden toplu ulaşım, modern kentleşme, yenilenebilir enerji ve akıllı şehirler gibi toplumsal sorunlara çözüm arayacağız”

Üniversite 4.0 kavramını literatüre sokacağız

Programda Yükseköğretim Endüstri 4.0 ile birlikte Üniversite 4.0 kavramını da eğitim dünyasının literatürüne sokacaklarını da vurgulayan Arslanbaş “Biz KİÜ, olarak çok dilli ve çok kültürlü kampüs ortamında disiplinlerarası eğitim verecek bir modeli hayata geçiriyoruz. Bu anlamda, dünyada trend olan birçok dersi müfredat kapsamına alarak farklı branşlarla farklı disiplinleri bir araya getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yeni Zelanda’nın yaptığını biz neden yapmayalım

“KKTC’deki yükseköğretimde kaliteyi yakalamalı ve bir eğitim adası olma yolunda somut adımlar atmalıdır” diyen KİÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Selman Arslanbaş, “Yeni Zelanda da bizim gibi bir ada ülkesidir. 4 milyon nüfusa sahip olan bu ülkede eğitimden elde edilen gelir tarım ve hayvancılıktan sonra 3. Sırada yer almaktadır. Bu da OECD rakamlarına göre yaklaşık 1 milyar dolardır. 1995’te 120 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Yeni Zelanda, eğitimde reform çalışmasını devlet desteğiyle tamamlayarak bu müthiş atılımı gerçekleştirmiştir. Bugün 7 üniversitesinden 4’ü dünyanın ilk 400 üniversitesi arasında yer almaktadır. KKTC, yükseköğretimde farklılık yaratacak politikaları kesinlikle hayata geçirmek zorundadır. Eğer uluslararası bir diasporanız veya söyleyecek sözünüz olmasını istiyorsanız, söz sahibi nitelikli bireyler yetiştirmek zorundasınız. Biz KİÜ olarak, KKTC’ye uluslararası alanda hizmet edecek, kamu diplomasisi görevini üstlenecek yetişmiş insan kaynağını yetiştirmek için bütün eğitim sistemimizi buna göre şekillendiriyoruz” ifadesini kullandı.

11 Haziran’da Bursluluk sınavımız var

Programda son olarak KİÜ Bursluluk Sınavı’yla ilgili bilgiler veren Arslanbaş “Öğrencilerimize üniversitemizi tercihlerinde burs olanaklarımızı oldukça geniş bir yelpazede sunuyoruz. Özellikle sporda, bilimde, sanatta, sosyal gönüllülük esasına dayalı çalışmalarda başarılı olan öğrencileri önemsiyoruz. Bizim anlayışımıza göre üniversiteler öğrenci kabul etmez, öğrenciler kendilerini üniversiteye kabul ettirir. Bu nedenle, öğrencilerin sınav sonuçları ile birlikte bireyselliklerini, kişisel özelliklerini ve karakter yapılarını da dikkate alıyoruz. Geleceğin üniversitesinde öğrenim görmek isteyen tüm öğrencilerimizi 11 Haziran’da yapılacak Bursluluk sınavına katılmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.

Kıbrıs İlim Üniversitesi, Büyüme Oranında da KKTC Birincisi

Kıbrıs İlim Üniversitesi, bir önceki yıla göre doluluk oranını en çok artıran üniversite oldu.Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Selman Arslanbaş, Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) Giriş Sınav Sonuçları”nı değerlendirdi. Arslanbaş “Bir önceki yıla göre doluluk oranını en çok artıran Kıbrıs İlim Üniversitesi olmuştur” dedi.“Geçtiğimiz yıl KKTC üniversitelerinin doluluk oranı yüzde 45 iken bu yıl yüzde 57’lere çıktı. Son zamanlarda KKTC Üniversitelerinin kalite, uluslararasılaşma ve birlikte hareket etme gibi çalışmalarının öğrencilerimizde yankı bulduğu görüyoruz” diyen Arslanbaş “KİÜ olarak büyüme oranımızı bir önceki yıla oranla yüzde 57 artırdık. Lisans bölümlerimizin doluluk oranı yüzde 68, ön lisans programlarında % 62 ve genelde % 65 oldu. Böylece ada içerisinde tüm alanlarda ilk 3’e giren tek üniversite olduk. Bu büyüme oranları KKTC doluluk oranlarının çok üstünde” dedi. Arslanbaş, KİÜ’yu tercih eden öğrencilerin yarınları için hiç durmadan daha çok çalışacaklarını kaydetti.“KİÜ ailesi olarak kenetlendik”
KİÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Selman Arslanbaş, KİÜ öğrencilerinin sahada gönüllü olarak görev aldığını, akademisyenler, öğretim görevlileri ve herkesin KİÜ ailesi olarak kenetlendiğini ve bu başarının böyle geldiğini belirtti. “Üniversitemizin başarısının arkasında aile duygumuz ön plandadır. Başarımızın temelinde yatan şey KKTC’ye hizmet etme, fayda sağlama, değer üretme motivasyonudur” diyen Arslanbaş, KKTC üniversitelerinin hak ettikleri yerde olmadığını düşündüklerini, bundan dolayı çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

“Genç bir üniversiteyiz ve yenilikçiyiz”
KKTC yükseköğretimini dünya üniversiteleri arasına sokmak için, idari akademik kadroları ve öğrencileri ile bir çok projeyi önümüzdeki yıl hayata geçireceklerini kaydeden Arslanbaş, “Genç bir üniversiteyiz ve yenilikçiyiz. Kendimize güveniyoruz, çalışıyoruz ve üretiyoruz. Üretmek için durmaksızın paydaşlarımızla gerek içeride gerek dışarıda işbirliği içerisindeyiz” dedi. Arslanbaş ayrıca “Arkamızda İstanbul Aydın Üniversitesi gibi dünyanın sayılı üniversitelerinden biri var. Onursal Başkanımız Doç. Dr. Mustafa Aydın’ın ciddi destekleri var. Daha iyisini yapmak için yolumuza devam edeceğiz. KKTC Yükseköğretimi için çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Biz de çalışıp elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.